Można już składać wnioski projektowe o dotację w ramach programu SYNERGIE. Program jest elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury, które poinformowało że termin składania wniosków to 4 listopada 2024 roku, a budżet jaki przewidziany jest na realizację programu to 5 mln zł.
Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości od 25 do 100 tys. zł. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku.
Wszystkie osoby zainteresowane aplikowaniem w programie mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym, które organizuje NCK w formule on-line w piątek 11 października o godz. 13:00. W trakcie spotkania zostaną udzielone szczegółowe informacje dotyczące idei i zasad programu SYNERGIE.
Idea programu SYNERGIE
Założeniem programu jest propagowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne w przestrzeniach wspólnych, a także wspieranie realizacji priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE: solidaryzmu społecznego i wspólnoty, wsparcia młodych w wejściu na rynek pracy, przy jednoczesnej aktywizacji i włączaniu w działania wszystkich grup wiekowych w myśl jednej z naczelnych idei społecznych UNESCO nikt nie pozostaje w tyle.
Polecamy temat: MKiDN wprowadziło zmiany w programach ministerstwa >>
Program zakłada wsparcie realizacji projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym, uwzględniających udział zagranicznych partnerów wywodzących się z państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących do UE, którzy wzbogacą przedsięwzięcia swoją perspektywą.
Cel programu SYNERGIE
Celem programu jest wsparcie projektów kulturalnych stwarzających warunki do wzmacniania przynależności lokalnych społeczności w Polsce do Unii Europejskiej oraz promowanie praw podstawowych Unii.
Jakie zadania w ramach SYNERGIE zostaną objęte wsparciem?
- organizację wydarzeń/widowisk artystycznych, w tym: koncertów, spektakli, wystaw, happeningów, którym towarzyszyć może realizacja warsztatów i innych działań edukacyjno-animacyjnych, z możliwym udziałem młodych twórców kultury z Polski lub państw członkowskich UE, EFTA czy państw kandydujących;
- realizację międzypokoleniowych zadań edukacyjno-animacyjnych, włączających społeczność lokalną, których elementem jest wydarzenie artystyczne, takie jak koncert, spektakl, wystawa, happening, z możliwym udziałem młodych twórców kultury z Polski lub państw członkowskich UE, EFTA czy państw kandydujących;
- rezydencje artystyczne młodych twórców kultury z Polski i pozostałych państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących, zaproszonych do realizacji ze społecznością lokalną działań artystycznych, zwieńczonych wspólną prezentacją efektów rezydencji.
Kto może aplikować do programu SYNERGIE?
Uprawnione do składania wniosków w programie są:
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych),
- organizacje pozarządowe.
Sposób aplikowania do programu SYNERGIE
Złożenie wniosku do programu wymaga utworzenia konta i zalogowania się w systemie obsługi programów dotacyjnych NCK pod adresem: sop.nck.pl. Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Na etapie naboru nie są wymagane jakiekolwiek dokumenty w formie papierowej. Obowiązkowym załącznikiem na etapie naboru jest załączana do formularza elektronicznego w SOP umowa/porozumienie partnerskie (patrz § 7 Regulaminu programu).
Źródło informacji: NCK