Ruszył nabór do projektu „Projektowanie uniwersalne – dostępność w instytucjach kultury”, w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Nabór obejmie zakresem Zadanie 2: Program przygotowania do staży, praktyk, wolontariatu i zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury. Jego celem jest przygotowanie kadry zarządzającej, działów oraz zespołów do współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Uczestnicy szkoleń zdobędą wiedzę i narzędzia, które pomogą w stworzeniu sprzyjających warunków do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, przyjęcia ich na praktyki, staże lub wolontariat.
Cel programu
Celem jest wzmocnienie kompetencji instytucji tak, aby potrafiły włączać osoby z niepełnosprawnościami w swoje działania jako pracowników, współpracowników czy wolontariuszy – w kontekście realizowanych procedur, rozwiązań organizacyjnych i sposobu komunikacji.
Kto może wziąć udział?
W programie mogą wziąć udział publiczne instytucje kultury, w tym muzea, teatry, filharmonie, opery, instytucje muzyczne, centra i ośrodki kultury oraz biblioteki.
W zadaniu mogą uczestniczyć instytucje kultury, które:
- posiadają potencjał umożliwiający realizację zadania, tj. zatrudniają co najmniej 10 osób na umowie o pracę;
- przewidują możliwość zatrudnienia lub przyjęcia na staż, praktyki bądź wolontariat dodatkowych osób, w tym OzN;
- przeprowadziły rozeznanie lokalnego rynku pracy, w wyniku którego stwierdziły, że są na nim osoby z niepełnosprawnościami zainteresowane podjęciem pracy;
- zobowiążą się do opracowania zasad i metodyki realizacji praktyk, staży lub wolontariatu osób ze szczególnymi potrzebami oraz do stosowania tych zasad;
- przedstawią uzasadnienie podjęcia współpracy z OzN w charakterze pracowników, praktykantów, stażystów lub wolontariuszy.
Więcej na temat programu znajdziecie pod tym linkiem.
Polecamy temat: MKiDN: Ogłoszono nabór do kolejnych programów dotacyjnych >>
Źródło informacji: NCK