Blisko 106 mln euro zostanie przeznaczonych na projekty z obszaru kultury w ramach IV edycji Funduszy Norweskich i EOG. Stosowna umowa została podpisana 23 kwietnia br. w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie.
W ceremonii podpisania międzyrządowych umów między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem dotyczących wdrażania Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028 udział wzięła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na realizację zadań z zakresu kultury przeznaczonych zostanie 105 882 353 euro, w tym 90 000 000 euro to wkład Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG, a 15 882 353 euro – wkład krajowy.
Jak otrzymać dofinansowanie?
W ramach IV edycji Funduszy Norweskich i EOG przeprowadzone zostaną otwarte nabory wniosków w trybie konkursowym na realizację projektów inwestycyjnych (działania twarde) i realizację projektów wspierających „twórczość kulturalną i artystyczną oraz współpracę, budowanie potencjału, działania edukacyjne i wymianę, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności kulturowej” (działania miękkie).
Podmioty z Polski przy realizacji projektów kulturalnych zobowiązane są do współpracy z podmiotami z państw-darczyńców.
Fundusze norweskie i EOG
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy to bezzwrotna forma pomocy przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 15 państwom Unii Europejskiej, tj. Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Czechom, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Węgrom, Portugalii, Grecji, Słowenii, Chorwacji, Malcie i Cyprowi (we wcześniejszych edycjach wsparcie obejmowało także Hiszpanię).
Od lat realizują dwa wyraźnie określone cele, tj.: zmniejszenie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Polecamy temat: Ogłoszono nabór do programów dotacyjnych MHP >>
Partnerami Programu z państw-darczyńców są: Norweski Dyrektoriat ds. Kultury (ACN), Norweski Dyrektoriat ds. Dziedzictwa Kulturowego (RA) i Islandzkie Centrum Badań (Rannís).
Źródło informacji: MKiDN