W dniach 7-9 listopada 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się kolejna edycja wydarzenia pn. „współKongres Kultury”. W ciągu trzech dni obrad odbędzie się 30 debat – 10 plenarnych i 20 panelowych.
Miejsce rozmów o kształcie kultury
„WspółKongres Kultury” jest organizowany z inicjatywy strony społecznej przy wsparciu strony rządowej jako forum, na którym przedstawiciele różnych środowisk kultury będą mieli szansę porozmawiać o jej przyszłości i obszarach kluczowych dla jej rozwoju. To okazja do przenikania się różnych dyskusji, niepokoi, czy też oczekiwań, które pozwolą nakreślić plan tego, w jaki sposób kultura powinna być organizowana.
Obszary rozmów plenarnych przygotował kilkunastoosobowy Zespół Programowy, w którym znalazły się osoby reprezentujące różne instytucje kultury oraz dziedziny. Zadaniem Zespołu było zaprogramowanie kształtu „współKongresu Kultury” jako wydarzenia, które tworzą ludzie kultury.
Tematyka „współKongresu Kultury”
Tematami kongresu będą to m.in. decentralizacja, czyli nowy podział kompetencji w zarządzaniu kulturą, polityka kulturalna i dostępność kultury w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata i potrzeby społeczności lokalnych. Dodatkowo każdy chętny może zarejestrować się na „współKongres Kultury” i zgłosić swoją propozycję tematu debaty panelowej. Tematy 20 debat panelowych wyłonione zostaną w drodze głosowania, które zdecyduje o tym, które kwestie staną się przedmiotem wspólnej rozmowy.
Organizatorzy „współKongresu Kultury”
Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy ze środowiskiem kultury. Partnerami są m.st. Warszawa, dzięki któremu wszystkie debaty odbędą się w samym sercu stolicy oraz Narodowe Centrum Kultury, które odpowiada za produkcję wydarzenia.
Pełen program „współKongresu Kultury” zostanie opublikowany 11 października 2024 r.
Źródło informacji: MKiDN